metodiky január 2020

Predmet: OBNe
Trieda: tercia A
Popis:
Konkurenčný boj na trhu je v dnešnej dobe samozrejmosť. Ak chcú firmy na trhu predať svoje výrobky, je nevyhnutné, aby prišli na trh s rôznymi vychytávkami a novinkami, limitovanými edíciami a podobne. Žiaci sa na hodine zahrali na konkurenčné firmy - každá firma predávala rovnaký produkt, sladký pelendrek. Ich úlohou bolo obstáť v konkurenčnom boji a vymyslieť čo najviac veci, ako odlíšiť svoj produkt od ostatných tak, aby nalákali čo najviac klientov.

10. Z čoho je vyrobená skrutka? Je zlatý prsteň z rýdzeho zlata?
Predmet: fyzika
Trieda: sekunda A
Stručný popis činností žiakov:
V prvej časti hodiny žiaci odhadovali, z akého materiálu sú skrutky. Potom merali hmotnosti a objemy pre rôzne počty skrutiek. Z nameraných hodnôt zostrojili graf závislosti hmotnosti od objemu a následne z neho odčítali hodnotu hustoty. Po porovnaní s údajmi v tabuľkách dospeli k záveru, že skrutky sú z ocele. V druhej časti hodiny výpočtom zisťovali hustotu látky, z ktorej sa vyrábajú šperky a zistili, že nie sú z rýdzeho zlata.

11. Aká je hustota ryže?
Predmet: Fyzika
Trieda: sekunda B
Stručný popis činnosti žiakov:
Najprv žiaci vyslovili predpoklad o hustote ryže. Potom merali jej hmotnosť a objem, zo získaných údajov zostrojili graf závislosti hmotnosti od objemu. Z grafu určili hustotu ryže, ktorá vyšla menšia ako hustota vody. Avšak keď potom naliali vodu na ryžu, ryža neplávala, ale potápala sa. V diskusii napokon prišli na to, že predchádzajúce meranie objemu nebolo správne. Po zmene v postupe riešenia už hustota ryže vyšla správne.

< všetky metodiky